středa 1. dubna 2015

Natáčení spotu pro Slavnosti svobody

V rámci rozsáhlých příprav na Slavnosti svobody jsme se podíleli na natáčení krátkého reklamního spotu pro ty letošní. Nemůžeme a ani nechceme prozradit příliš podrobností, na ty pěkně počkáme až s finální podobou spotu (cca 20vteřinový), kterou bychom mohli vidět v polovině dubna. Ale i proto, abychom Vás více nevnadili, o pár drobnostech se zmínit můžeme.


Pohledem filmového štábu...
Natáčení probíhalo celý pátek 27. března, a jak města znalí Plzeňané jistě dobře poznali z fotografií, placem byla malebná Malá ulice v centu města. Celodenní natáčení bylo rozděleno na dvě časové linie. Na část odehrávající se před sedmdesáti lety, a na část odehrávající se v současnosti. Naše skupina zajistila dobově oblečené vojáky a civilisty, dobovou vojenskou techniku a další drobnosti. Kamarádům, kteří s vozy Jeep a Dodge přijeli, moc děkujeme.

Naše mužstvo během krátké přestávky mezi scénami.
2nd Lt. Allen pořizuje "film o filmu". :-)
Děj našeho natáčení byl zasazen do 7. května 1945, kdy do Plzně dorazili vojáci americké 2. pěší divize, jednotky se slavným znakem indiána na bílé hvězdě v černém štítu. Znakem, který si většina pamětníků dodnes bezpečně vybaví při vzpomínání na dobu před sedmdesáti lety. Předlohou pro naše filmové vojáky byli příslušníci 38. pěšího pluku americké 2. pěší divize. Pro co jejich nejvěrnější ztvárnění jsme vycházeli z originálních fotografií i videozáběrů. Podobně důslední jsme byli i při sestavování podob našich dobových civilistů a civilistek.

Dvě tváře spotu.
I když jsme z toho měli největší obavy, počasí natáčení přálo. Filmařům se podařilo ulici a okolí pěkně dotvořit a zbavit rušivých nedobových prvků. Byli jsme příjemně potěšeni tím, jaký byl jejich přístup a spolupráce, když jim nebyly proti srsti naše rady a připomínky k historické autentičnosti. Spolupráce se nesla v přátelském duchu a doufáme, že podobně spokojení byli i členové štábu.
Ti z nás, kteří zrovna nebyli v záběru, sledovali obrazovku přenášející obraz kamery. A již tyto první náhledy dávaly tušit, že se spot povede. Také jsme ve volnějších chvílích využili ideálního prostředí, a pořídili několik nových fotografií a vlastních záběrů, které také zveřejníme.

Plzeňské děvče a Amerikán, potkali se v máji pětačtyřicátém.
Natáčeli jsme od devíti hodin ráno do jedné hodiny odpoledne. Po pauze na oběd se natáčení přeneslo do současnosti. Jsme rádi, že jsme mohli trochu pomoci i zde a doporučit štábu pana P. Hauznera, plzeňského sběratele, pamětníka a našeho známého. Ztvárnil postavu amerického veterána, který po sedmdesáti letech navštívil Plzeň. Více k tomu ale prozrazovat nebudeme. Pan Hauzner si dával velice záležet, aby vše bylo tak, jak má, a dle našeho soudu byl pro tuhle roli nejlepší volbou. Jistě si to za své mnohaleté působení zasloužil.

O scénáři zde vážně psát nechceme. Ostatně, malé střípky lze vyčíst z textu výše a přiložených fotografií. Jen ještě zmíníme, že spot hezky a vtipně snoubí minulost se současností, příslušníky americké armády i české civilní obyvatelstvo. 

Těšíme se a jsme rádi, že jsme se na natáčení mohli podílet. I do tak malého časového úseku spotu se povedlo dostat řadu detailů, které snad divák ocení. Jakmile bude spot uvolněn, zveřejníme ho i na informačních kanálech projektu PLZEŇ 1945, proto nás sledujte i nadále!

Účinkující komparz.
Američan z pětačtyřicátého - tehdy a nyní. Pochopíte po shlédnutí spotu.

Fotografie: Lukáš Paleček, Daniel Malý, Petr Tolar
(PT)


Žádné komentáře:

Okomentovat