čtvrtek 23. července 2015

Křížovky...

...můžeme buď luštiti nebo si je rovnou obléci! A co se takhle do nich vpraviti rovnou u vody, když už tu máme léto? "Začnu s Američankou, sedící na kůlu u mořského břehu. Na svém - zdá se že nad americký normál jdoucím tričku - má jakýsi rebus, sestavený z čtverečků látky bílé a černé. Podobně jest sestavena čepice. Je-li to krásné, pochybuji.Tuto módní manii spatříme i na slunečníku japonského formátu. Že není tato křížová hádanka v přímém styku s tělem - jako onen koupací kostym - jest to ucházející, snad apartní. Všimněte si, dámy, zvláštních střevíců (koupacích?) - na straně. Zdají se býti zhotoveny z laku nebo lakových proužků a bílé ozdoby. - U nás nezvyklý jest bílý - dle všeho kožený pás - na černém triku. 

Jak vidno s třetího obrázku, propaguje tuto módu i kterási anglická herečka. Má "hádankovou" toaletu z crepe de chine s jednobarevným lemem shodné barvy s tmavou půdou vzorku. Všimněte si, milé čtenářky, zvláštně zastřiženého mikáda!"

... a že jste si ale opravdu chtěli zaluštit a pravá křížovka dosud nikde? Nu, prosím, zde ji máte!


1. skořápka. 2. spojka - zvířata - nota. 3. předložka - citoslovce. 4. zájmeno táz. - část vařeného. 5. alkohol - citoslovce. 6. slovenské příslovce - skupina. 7. mzda - vlastnost města. 8. zájmeno ukazovací - v abecedě stojí na začátku - řecké písmeno. 9. citoslovce - přídomek. 10. nehezké vyjádření. a) zvíře. b) spojka - panovník - citoslovce. c) peníz - nota. d) parní stroj. e) nota - zájmeno. f) k slavnostem se staví. g) opak lehkého - část houslí. h) předložka - míra - citoslovce - předložka. ch) souhláska - předložka - dto. - v kartách se užívá. i) lat. předložka - spojka - část hlavy.

Zdroj textu: Pražský ilustrovaný zpravodaj, 1925
Zdroj obrázků: Pražský ilustrovaný zpravodaj, 1925
(ŠS)

Žádné komentáře:

Okomentovat