úterý 24. května 2016

Jako ze žurnálu


Přesně tak měly působit modelky, které se prošly po hlavním pódiu na náměstí Republiky v neděli 8. května po půl druhé odpoledne v oděvu od 20. do 40. let při komentované ukázce dobového odívání. Každou dekádu zastupovaly šaty sportovní, denní, odpolední, tzv. malé černé, "koktejlky", plesové a konečně i šaty svatební. O doprovod našich nevěst se zasloužili pohlední mladíci, jejichž uniformy taktéž korespondovaly s daným obdobím. Nutno podotknout, že u této, stejně jako u všech ostatních přehlídek, byly představované modely skutečným pozůstatkem představované doby, snad až na výjimky v podobě několika párů bot či něco mála šperků. Připomenout si jednotlivé oděvy můžete díky následujícím fotografiím. Pokud i vy nějakými obrázky (nejen) z této přehlídky disponujete, můžete je nám poslati na náš email napady@plzen1945.cz.

Jako první na podium vyběhla tenistka, jejíž oděv se skládal z modré blůzky se sukní, který doplňovaly nepostradatelné bílé punčošky, kecky a praktický šátek do vlasů. Povšimněte si, prosím, žertovné brože ve tvaru tenisové rakety s míčkem.

Následovaly vzorované hedvábné denní šaty doplněné slaměným kloboučkem typu cloché a zajímavým, pro 20. léta oblíbeným, doplňkem v podobě bakelitového náramku.

Odpolední šaty 20. let jsou vlněné, v tmavě modré barvě, a na jejich límečku, kapsách a pásku se nachází aplikace z černých  flitrů. Doplňkem jest reliéfní zlato-černá kabelka se střapcem, zlatě protkávaný klobouček typu cloché a...

... botky, na kterých je jasně patrný styl art deco.

Tzv. malé černé doplněné liščí kožišinou bylo možné spatřit na naší zdatné moderátorce.

Sváteční růžové šaty jsou pošity bílými korálky a látkovými aplikacemi ve tvaru květů. Do vlasů jsou vetknuty ozdobné štrasové spony.

Večerní šaty s geometricky střiženými vsadkami, vyvedenými reversně přetočenou látkou, jsou obohaceny o prodloužené krajkové rukávy. Krajka se též nachází v horní části živůtku. Černý šat oživuje šňůra perel a péřový vějíř. Na modelce je též patrná ukázka filmového líčení 20. let.

Blok věnující se 20. letům uzavřely vyšívané svatební šaty. Na rukou má modelka vysoké rukavičky z jemné kůže, na hlavě závoj naaranžovaný tak, jak bylo pro druhou dekádu typické. Doprovod je oděn ve francouzskou, téměř 100 let starou, legionářskou uniformu.

Blok 30. let otevřelo plážové hedvábné "pyjama". Sportovní účel podtrhuje slaměná kabelka a šátek uvázaný do turbanu, dozdobený orientalisující broží.

Denní šaty z hnědé bavlny se vzorkem krémově a cihlově zbarvených jehliček mají důmyslné geometricky sesazené díly a u krku pikový límeček. Doblňkem se stala jednoduchá kožená kabelka s jedním širokým uchem a maličký prostřihávaný klobouček posazený na temeno hlavy.

Pro odpoledne se zas báječně hodí rudé sametové šaty s mašlí a krajkovým límečkem u krku. Pěkně je doplňuje kabelka - psaníčko z imitace hadinky, hnědý plstěný klobouček a semišové střevíčky téže barvy, na nichž se, stejně jako na kabelce, vyskytuje reliéf hadí kůže.

Zadní díl a rukávy těchto odpoledních šatů ještě zdobí drobné potahované knoflíčky. Račte si, prosím, ještě povšimnouti jemných punčošek se švem, které byly nezbytným doplňkem každé dámy letech 20., 30., i 40.


Malé černé si vystačí i s "pouhými" stříbrnými doplňky, jako štrasové sponky přichycené u dekoltu a ve vlasech, kroužková kabelka a střevíčky.

Tyto koktejlové černé šaty mají zase zdobení v podobě zlaté výšivky v horní části živůtku a u spodního lemu sukně. Zlatý akcent se nachází i na slavnostní maličké kabelce i špercích, kde se setkáme i s perličkami a zelenými kamínky.

Na plese jistě každého okouzlí tato róba, jejíž hluboký dekolt na zádech rafinovaně zakrývá krajka, která pokračuje až na modelčina ramena. O úroveň výše šaty zdvihá luxusní kožišina ze stříbrné lišky (více o tomto typu doplňku v článku Morbidní krása liščích kožišin) a štrasová sponka umístěná v nakadeřených vlasech.

Třetí desetiletí nám uzavírá nevěsta v šatech pošitých korálkami, které tvoří florální motiv. Tato róba z jemně lesklého materiálu se "šunkovými" rukávy a s vlečkou pěkně vynikne na štíhlé postavě. Ve vlasech má modelka vetknuty drobné textilní květinky. Doprovází ji pohledný prvorepublikový důstojník.

Poslední sportovní oděv, kterým jsme se přehoupli do 40. let, nás láká si zalyžovati. Modelka má na sobě béžovou mikinu ozdobenou vyšívanými trojúhelníčkami v jahodové červeni a dámskou variantu lyžařských kalhot. Aby jí nebyla zima, nohy jí zahřejí boty zvané meltonky, prsty a dlaně pletené rukavice a hlavu vlněná baretka.

Denní oděv jest zas ilustrován na letních květovaných šatech. Proti úpalu chrání tmavomodrý slaměný širák. Ve stejné barvě má modelka i kabelku. Stejně jako tmavá modř se na šatech vyskytuje i jahodová červeň, která se promítla na nositelčiných botách.

Pro odpoledne se ve 40. letech skvěle využije pastelově zelený rypsový komplet složený ze šatů a kabátku.Ozvláštněn jest, jak radí i tento článek, kožišinou. Dalšími doplňky jsou v tomto případě plstěný klobouček, kožené rukavičky, kabelka a brož.

Malé černé šaty 40. let mají kimonové rukávky, světlý zdobený límeček, vrapování na přední části živůtku a v pase uvázanou šerpu. Společnost jim dělá již jen malá stříbrná kabelka.

K tmavomodrým koktejlkám s mašlí se báječně hodí gobelínová kabelka, v jejíchž květech se nachází ta samá modrá barva, a ...

... ladící slavnostní klobouček okrášlený květy a síťkou.

Pro období bálů se ve 40. letech jistě pěkně vynosily tyto šaty ušité z hedvábného padáku obarveného na modro. Doplněny jsou stříbrným krumplováním a štrasovým páskem. Lesklé kamínky se nacházejí i na broži, která je připnuta na sametové černé kabelce.

Jednoduché krémové svatební šaty s dlouhými rukávy a vlečkou, kterou si modelka přidržuje, ozvlaštňuje ještě úzký pruh krajky kolem krku a ramen, nabírání pod prsy a potahované knoflíčky u zápěstí a na zádech. Nebylo ničím neobvyklým, když si švarný voják druhoválečné americké armády našel v květnu 1945 svoji milou právě zde, v Čechách.

Co jiného dokreslí radost z osvobození více, než americký voják, české děvče a kytice šeříků?

Zdroj obrázků: FOTO Lucie Alice Eliášová, FOTO Lukáš Matoušek (Plzeňský deník), FOTO Milan Svoboda
(ŠS)

2 komentáře:

  1. You have a fascinating blog. Thank you so much for sharing. Greetings from Montreal, Canada.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Thank You for the nice comment! We are really pleased, that we have a support and readers from foreign countries. (ŠS)

      Vymazat