středa 4. března 2015

Látání punčoch ve velkém

Reklama na Baťovy
hedvábné punčošky.
"Znáte to jistě velmi dobře z vlastní zkušenosti. Dívka se chystá na schůzku, stojí před zrcadlem docela nová a hezká, už jen kabelku do ruky. Venku chodí netrpělivý snoubenec. A tu si vzpomene zlomyslné očko na punčoše, rozběhne se od zhora dolů a bezvadná elegance mladé dívky je ta tam. Zlostí by plakala, včera se to stalo právě tak, předevčírem se jí nechtělo do látání, mrzutě obléká obyčejné punčošky, ne ty pavučinkové, které dělají nožku tak kouzelně štíhlou.
Nejmrzutější prací každé hospodyně je látání punčoch. Což dnes! Ale za našeho dětství, kdy ponožky a punčochy byly velmi drahé, seděly ubohé maminky dlouho do noci nad kupou punčoch a látaly a látaly a kazily si oči. Neustále přibývalo roztrhaných punčoch; jako hadí klubko se roztahovaly v košíku a uteklo-li očko na tenké punčoše, bylo po nádheře.
Opravovačka punčoch při práci.

Až Baťa osvobodil ženské pokolení od této nejhorší svízele. U každé prodejny najdete oddělení, kde sedí u látacích strojů v dlouhé řadě mladé dívky a látají. Pro ně látání není tak hroznou svízelí; pomáhají jim stroje, sedí ve vzdušné místnosti a hraje jim k práci radio. A konečně, což je nejdůležitější, našly látáním v dnešní těžké době nové povolání. Všechna očka jsou uvedena do pořádku, tak, že nikdo nic nepozná, špičky a paty se zacelují ve hbitých ručkách a na látacím stroji. Stačí, když si dáma přinese roztrhané i špinavé punčošky se spuštěnými očky a za několik dní si přijde pro punčochy, které jsou jako docela nové. Perou se ve zvláštním roztoku, který naprosto neškodí jemné tkanině, žehlí se přesně podle tvaru lýtka horkým vzduchem na kovových tělesech.
Punčochy jsou nejdůležitější součástí ženské elegance, bez čistých, jemných punčoch vhodné barvy, s rovně nataženým švem, nemůže ani nejkrásnější dívka být opravdu dokonalou. Filmové hvězdy vydávají za punčochy celé jmění a přece nejsou dnes dokonalé punčochy nijak výsadou zámožných.
Žehlení punčoch.
Stačí, když si dáma vybere především punčochy dosti velké; malé se tak snadno roztrhají, když určí přesně kvalitu punčoch a rozdělí si své zásoby v prádelníku na punčochy na každý den a na punčochy k slavnostnějším příležitostem. Pracovní punčochy nekupujeme příliš tenké, koupíme si raději několik párů ve stejné barvě a což je hlavní, často je střídáme. Pot je nejhorším nepřítelem tenké tkaniny. Znala jsem dívku, která každý den jakmile svlékla punčochy, ihned je hodila do vlažné vody v umyvadle, jen tak si zachovala dlouho neporušené paty a nepuštěná očka. Neodborně spravovaná očka jsou na punčochách hrozná a svědčí jen o nedbalosti sličné nositelky, protože by velmi snadno zjednala nápravu, kdyby je odnesla do některé Baťovy filiálky. Již za dob naší maminky se říkalo, že dáma se pozná podle střevíců a punčoch. Od těch dob se sice změnil na tolik pojem dámy, že není již snobskou výsadou bohatých žen; každá malá stenotypistka může být dámou, když se pečlivě stará, aby její střevíce a punčochy netrpěly nedbalým zacházením. Mladá dívka si především musí uvědomit zásadu, která je snad trošku nelichotivá, ale přece pravdivá; muži, muži našeho století se napřed dívají na nožky; hezké nožky se staly podmínkou krásy, protože sukénky je zakrývají jen velmi nedostatečně.
Opravovačky punčoch při práci.
Mladý muž, který se chce ženit, měl by dobré vlastnosti své vyvolené vyzkoušet právě v tomto oboru. Hezké řeči a nalíčená tvářička prozrazují tak málo! Co byste řekli o dívce, která má v nepořádku 70 párů punčoch, pohozených a špatně zašitých (správný výraz je „zadrátovaných“) někde v truhlíku? Je sobecká a nešetrná. Nešetří svého otce a nebude šetřit ani svého ženicha a muže. Dnes, kdy tento moderní Baťův závod ženě pomáhá tolik a levně v této práci, dostává se každé ženě pomoci jistě vydatné."

Zdroj textu: VKUS, 1939
Zdroj obrázků: VKUS, 1939; Hvězda, 1939

(ŠS)

Žádné komentáře:

Okomentovat