O projektu

Navraťte se i Vy prostřednictvím projektu Plzeň 1945 do atmosféry a života plzeňských ulic na jaře roku 1945 a prožijte tak s námi nevšední zážitek v podobě návratu do doby, o níž slýcháte z vyprávění pamětníků či v hodinách dějepisu.

Všeobecné informace pro návštěvníky


Slavnosti svobody se staly již neodmyslitelnou součástí plzeňského kulturního života během prvních květnových dnů a jinak tomu nebude ani letos, kdy uplyne již 74 let od osvobození západočeské metropole americkou armádou a ukončení druhé světové války. A i toto výročí je třeba řádně oslavit! O tom jsou přesvědčeni i organizátoři projektu "Plzeň 1945", kteří si pro všechny návštěvníky slavností připravili již IX. ročník s nabitým programem, který se odehraje od pátku 3. do pondělí 6. května 2019. 

Pokud jste stálými návštěvníky Slavností svobody, jistě se vám projekt "Plzeň 1945" zapsal do paměti. Jako každý rok, na Vás čekají autentické vojenské tábory, velké množství historické techniky, vojáci trénující pořadová cvičení, dřevěný plot s protektorátními plakáty či vyhláškami a mnoho a mnoho dalšího.

Už jste dostali čokoládu od amerického vojáka?

"Plzeň 1945" vás vrátí do května 1945! O 74 let zpět se vrátí Křižíkovy sady a jejich okolí přímo v historickém jádru města Plzně. Každý návštěvník bude vtažen do historie a zažije ji "na vlastní kůži". Ožijí před ním nejenom autentické vojenské tábory.
Ve štábu bude důstojník sepisovat denní hlášení, kuchaři v polní kuchyni uvaří oběd pro celou jednotku, která před jídlem provede hygienu v polních umývárnách, vojenská policie se postará o dokonalý pořádek, civilní obyvatelstvo bude v euforii z osvobození vyhledávat ve svých řadách kolaboranty a dožadovat se spravedlnosti. Ve dne v noci bude fungovat i polní ošetřovna plně vybavena originálními zdravotnickými nástroji a materiálem z druhé světové války. Dostali jste už někdy čokoládu od amerického vojáka tak, jak to znáte z vyprávění vašich babiček? Zkuste se letos podívat do Křižíkových sadů, možná se vám poštěstí. Loni se prý rozdávaly i nylonky.

Na své si přijdou i milovníci vojenské techniky. Kromě kultovních jeepů, se mohou těšit na americké vozy Dodge, GMC, Half Track, obrněné vozidlo M8 Greyhound a mnohé další. K vidění toho bude opravdu mnoho. Nebudou chybět ani zbraně, které zájemcům představí uniformovaní vojáci. Klasické americké pušky, samopaly, pistole, revolvery i lehké a těžké kulomety mají dlouhou historii a nadšence do zbraní jistě zaujmou.

Kulturně a dobově: Přehlídka módy 30. a 40. let a swingové koncerty!


Po obrovském úspěchu předešlých ročníků se i letos mohou návštěvníci opět těšit na módní přehlídku, která představí ty "nejnovější" modely nejenom z roku 1945, seznámí nás s tím, co bylo "in" a co bylo úplné "faux-pas". K vidění budou zcela nové modely, sličné modelky i pohlední pánové. Zkrátka na své si přijde úplně každý!

Pokud jste spíše milovníky hudby než módy, věřte, že ani na vás se nezapomnělo. Letos nabídneme opět i hudební program nabízející interprety domácí, tak i přespolní, kteří neváží absolvovat i dlouhou cestu, aby potěšili nejenom swingové duše nadšených Plzeňanů.

Projekt "Plzeň 1945" je také jedinečný svoji civilní stránkou. Kromě vojáků a vojenských campů budou v oblasti konání programu  k vidění autenticky odění Plzeňané vítající své osvoboditele ať už se slovy díku nebo bábovkou na talíři. Chybět nebudou ani dobové kulisy!

Projekt "Plzeň 1945" se otevře již tradičně i školním exkurzím. K exkurzi se můžete registrovat na webových stránkách projektu www.plzen1945.cz. Tam zároveň naleznete nejaktuálnější informace. Kromě programu, popisu jednotlivých částí a fotek na vás čekají i soutěže.