neděle 15. března 2015

"To tenkrát v čtyřicátom pátom" aneb O čem jsou Slavnosti svobody

Projekt PLZEŇ 1945 je součástí plzeňských oslav osvobození a konce druhé světové války v Evropě, oslav míru a svobody - Slavností svobody. V rámci České republiky se jedná o unikátní akci, která od roku 1990 každoročně připomíná odkaz událostí jara roku 1945.

Pro Plzeňany a obyvatele západních a jihozápadních Čech mají květnové vzpomínkové oslavy zvláštní význam. Po čtyřicet let vlády komunistického režimu byla historická pravda o průběhu osvobození a konce války v regionu násilně zneužívána. Tyto snahy se podepsaly, mimo jiné, na generaci narozené po roce 1945, která byla ve školách záměrně mystifikována za účelem vymazání povědomí o přítomnosti amerických vojsk a jejich podílu na osvobození části Čech. Leckdy až absurdními mýty o pobytu americké armády v Čechách byla zkreslována i fakta o úloze plzeňského odboje, bez jehož činnosti by byl průběh osvobození Plzně mnohem tragičtější. Informace o skutečném průběhu konce druhé světové války v regionu tak nebylo možné získat ve školních škamnách, ale v domácnostech rodin, které si uchovaly vzpomínky a památky. A nejen to. Našli se i tací, kteří se neobávali nepřízně režimu a tajně u sebe uschovávali větší doklady americké přítomnosti v Československu - americkou vojenskou techniku. Právě komunita tzv. jeepařů, unikátní česká subkultura, stála u prvních spontánních oslav osvobození města Plzně americkou armádou v roce 1990. Slavnosti svobody na tuto připomínku navazují již čtvrt století.

Za ta léta prošly Slavnosti svobody sice notnými změnami, ale svou jedinečnost si ponechávají dodnes. Každoročně se jedná o nejvelkolepější akci k výročí ukončení druhé světové války na našem území, kterou navštíví tisíce lidí z celé České republiky, Evropy i ze světa. Mezi návštěvníky se vyjímají američtí a belgičtí váleční veteráni. I čeští veteráni a pamětníci se na oslavách objevují, bohužel však ve stínu zahraničních hostů. Všem jim však patří zasloužený obdiv a uznání.

Vedle nadšenců do originálních vojenských vozů se na Slavnostech svobody každoročně prezentují také členové klubů vojenské historie. Ti se zaměřují na co nejvěrohodnější přiblížení podoby vojáků sledovaného období. A díky projektu PLZEŇ 1945 se každoročně zvyšuje zájem i o civilní život oné doby. Náš projekt si klade za cíl přiblížit návštěvníkům Slavností svobody toto období komplexně.

Slavnosti svobody nejsou jen přehlídkou vojenských uniforem a techniky. Akci doprovází také bohatý kulturní program, který je především přehlídkou české jazzové a country scény. Opět tak odkazují na první plzeňské oslavy po roce 1989, které se nesly v rytmu hitu To tenkrát v čtyřicátom pátom.


Každý rok je toho však ještě mnohem více. Proto sledujte webové stránky Slavností svobody, kde najdete přehled kompletního programu celé akce. Cenné a užitečné informace Vám přinášejí také stránky (a nyní i blog) projektu PLZEŇ 1945. Cest k získání informací je více než dost, tak jich využijte.
Ale co je nejdůležitější - dorazte v květnu do Plzně!

(PT)

Žádné komentáře:

Okomentovat